Soutěž - Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2019

19.03.2020 14:54

Oprava žatčanského kostela Nejsvětější Trojice byla zařazena do soutěže "Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2019", které se celkem účastní 39 památek z našeho kraje. Hlasovat pro významnou historickou dominantu Žatčan můžete do 31. 3. 2020 zasláním SMS ve tvaru: HLA PAMATKY 37 na telefonní číslo 736 301 599SMS zprávu můžete psát jak velkými, tak malými písmeny (bez diakritiky). SMS zprávu lze odeslat z jednoho mobilu jen jedenkrát, hlasovat lze i ze zahraničí. Cena hlasovací SMS je stejná jako běžná SMS.

Více informací o všech soutěžících památkách se dočtete ZDE

 

č. 37 - Žatčany, kostel Nejsvětější Trojice

Kategorie: velké stavby

Umístění: Žatčany, okres Brno-venkov

Název památky, č. ÚSKP: kostel Nejsvětější Trojice, 46530/7-1101

Vlastník: Římskokatolická farnost Žatčany

Charakteristika: Původně románský kostel s gotickou a později barokní přestavbou tvoří spolu s raně barokní kaplí sv. Máří Magdalény, pozdně barokním kamenným křížem a ohradní hřbitovní zdí neobyčejně malebný a regionálně významný celek s nepopiratelnou umělecko-historickou hodnotou. Kostel situovaný na severním okraji obce je jednolodní orientovaná stavba s tříbokým závěrem a představenou čtyřbokou věží se zvonicovým patrem v průčelí. Hřbitovní kapli, nacházející se v bezprostřední blízkosti kostela, nechala v letech 1616–1618 postavit rodina Mensdorff-Pouilly na počest přežití obyvatel v době morové epidemie.

Opravy v roce 2019: Kostel s kaplí a hřbitovní zdí procházely postupnou obnovou od roku 2013 a veškeré práce byly v roce 2019 dokončeny. V rámci oprav došlo k odstranění poškozených fasádních omítek, vlhkostních defektů na fasádě kostela, opravě narušených omítek severního průčelí a následnému provedení finálního nátěru ve stávajícím barevném odstínu lomená bílá. Okenní a dveřní výplně byly přebroušeny, vyspraveny a opatřeny novým nátěrem ve shodném barevném odstínu. Do oprav byla začleněna i obnova ciferníků věžních hodin.

Zhodnocení: Oprava fasádních omítek završila veškeré dříve provedené práce na celkové obnově areálu kostela spojené s předchozími opravami raně barokní kaple a kamenné hřbitovní zdi. Díky kvalitně provedeným pracím byly odstraněny dlouhotrvající poruchy vnějšího pláště a kostel i nadále zaujímá místo nejhodnotnější historické dominanty obce.

Novinky

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA

09.01.2021 19:01
  Vážení dárci, i letos k vám přicházejí tři králové. Jako vždy přinášejí radost a boží požehnání, netradiční okolnosti však vyžadují netradiční řešení, a proto koledníci dorazili v online podobě. Jejich cíl zůstává stále stejný – i letos chtějí spolu s vámi pomoci lidem v...

Modlitba se salesiány

01.01.2021 15:22
Salesiáni ze Žabovřesk vás srdečně zvou na mše svaté a společné modlitby růžence s adorací, ke kterým se můžete připojit na kanále YouTube SalesiániŽabov­řesky v následujících dnech a časech: Růženec a adorace  v pondělí, ve středu a v pátek ve 20:00 hodin Mše svatá v neděli v...

Fotografie Štědrý večer

27.12.2020 18:46
1.) Fotografie ze štědrovečerní mše v Újezdě u Brna 2.) Fotografie ze štědrovečerní mše sv. v Žatčanech

Obnova manželského slibu

26.12.2020 22:49
Texty pro soukromou obnovu manželského slibu naleznete zde.

On-line stream mší svatých

24.12.2020 20:00
On-line stream mší svatých z kostela sv.Petra a Pavla v Újezdě u Brna. Všechny mše v11hodin, budou přenášeny živě na Youtube. Přenosy najdete na farních stránkách, přímo na Youtube kanálu SHM Újezd u Brna nebo také na www.mseonline.cz.      

Aktuální opatření od 27.12.

23.12.2020 12:58
Podle vládních nařízení od 27. 12. kvůli epidemii koronaviru: každý účastník bohoslužby má mít ochranný prostředek na ústa a nos počet účastníků musí odpovídat nejvíc 10 % míst k sezení (Újezd 25 lidí, Žatčany 10 lidí) s výjimkou členů domácnosti dodržují rozestupy 2 metry mezi účastníky v...

1. neděle adventní

17.12.2020 08:14
Fotografie z 1. neděle adventní v Újezdě u Brna

Putování Panny Marie

25.11.2020 13:36
V době adventní se můžete v Újezdě zapsat na putování s Pannou Marií po rodinách. V ten den, na který se napíšete, si v odpoledních hodinách převezmete sochu Panny Marie od předchozí rodiny a budete ji mít do dalšího večera, kdy ji předáte dál. Tedy následující rodině ji...

Veřejné bohoslužby

18.11.2020 10:56
Veřejné bohoslužby opět v pravidelných časech za účasti maximálně 20 lidí. Přednostní účast je vyhrazena pro ty, kteří mají napsanou intenci.

Výzva otce biskupa Vojtěcha k postu za ukončení pandemie

07.11.2020 20:48
www.biskupstvi.cz/2020-11-06-vyzva-k-postu-za-ukonceni-pandemie
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>